Cyranka
Średni, wędrowny ptak wodny z rodziny kaczkowatych, zamieszkujący niemal całą Eurazję. Przeloty w marcu - kwietniu i sierpniu - październiku. Ptaki europejskie zimują w basenie Morza Śródziemnego i Afryce, gdzie docierają na półkulę południową.

Cechy gatunku:
Samiec w szacie godowej ma głowę i szyję brązową. Przez oko ku karkowi biegnie łukiem biały pas. Pierś również brązowa, ale jaśniejsza i pokryta drobnymi, ciemnymi cętkami. Boki białe z drobnym, czarnym prążkowaniem (z większej odległości wyglądają więc na szare). Grzbiet brązowy, na skrzydłach sinoniebieskie plamy, lusterka bladozielone. Samica i samiec w szacie spoczynkowej, a także młodociane są brązowe z ciemnym deseniem. Dziób ma odpowiednio średni ok. 7cm. - 11cm. Dziób przeważnie jest szary.

Wymiary średnie:
dł. ciała ok. 37 - 40 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 63 cm, waga ok. 280 - 550 g Zapisz

Biotop:
Gęsto zarośnięte zbiorniki wodne. Często są to niewielkie stawy, a nawet rowy melioracyjne.

Gniazdo:
Głębokie obniżenie wyłożone roślinami i puchem umieszczone na lądzie. Znacznie rzadziej buduje gniazdo w trzcinie. W ciągu roku para wyprowadza jeden lęg, składając od kwietnia do czerwca 6 do 12 jaj. Jaja wysiadywane są przez okres 23 dni przez samicę. Pisklęta są półzagniazdownikami (gniazdo opuszczają po 24 godzinach). Opiekuje się nimi wyłącznie samica. Samiec strzeże gniazda jedynie podczas znoszenia jaj i w początkowym okresie wysiadywania. Zdolność lotu osiągają po około 1 miesiącu.


Pożywienie:
Rośliny wodne, zarówno ich części zielone jak i nasiona, uzupełnione przez drobne zwierzęta wodne.


Ochrona:
Objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wymaga ochrony czynnej.