KuropatwaDuży, osiadły ptak z rodziny kurowatych. Zamieszkuje niemal całą Europę.  W górach może bytować do wysokości 2500 m n.p.m. Populacja podlega znacznym wahaniom, liczebność ptaków zależy od ostrości zimy i pogody w czerwcu i lipcu, gdy wykluwają się pisklęta, które są bardzo wrażliwe na przemoknięcie i wychłodzenie.

Cechy gatunku:
Głowa i kark oliwkowoszare, policzki rude. Wierzch ciała szarobrunatny ze słabo zaznaczonymi rdzawymi i czarnymi poprzecznymi pręgami. Na barkach i skrzydłach niewielkie podłużne białe plamy. Spód i boki ciała szare z delikatnym, falistym rysunkiem, na bokach pionowe, szerokie rdzawe pręgi. Na białym brzuchu rdzawa plama w kształcie podkowy (u samic mniej wyraźna, często niekompletna). Sterówki rdzawobrązowe, lecz środkowa para szarobrunatna. Lotki płowe z ciemnorudymi plamami. Za okiem naga, pokryta brodawkami skóra, szczególnie rzucająca się w oczy w okresie godowym.

Wymiary średnie:
dł. ciała ok. 29-35 cm, rozpiętość skrzydeł 52-57 cm, waga ok. 350-450 g.

Biotop:
Pola z zadrzewieniami lub zakrzewionymi miedzami.

Gniazdo:
Na ziemi, dobrze ukryte między roślinami. Podczas wysiadywania w przypadku niebezpieczeństwa zrywa się dopiero w ostatniej chwili.
Wyprowadza jeden lęg w roku. W kwietniu lub maju składa 10 do 20 (bardzo rzadko do 24) jaj. Zdarza się, że po stracie pierwszego lęgu wyprowadzany jest drugi (najpóźniejsze to sierpniowe). Jaja wysiadywane są przez okres 23-25 dni przez obydwoje rodziców.

Pożywienie:
Pokarm roślinny, latem uzupełniany przez owady. Bezkręgowce stanowią podstawę diety piskląt.

Ochrona:
Gatunek łowny (okres polowań: 11 września - 21 października. W drodze odłowów można kuropatwę pozyskiwać do 15 stycznia).