MyszołówDuży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Eurazję. W Polsce średnio liczny ptak lęgowy, stosunkowo najbardziej rozpowszechniony spośród wszystkich ptaków drapieżnych.
Cechy gatunku:
Samica nieco większa od samca, ale obie płci ubarwione jednakowo. W zależności od podgatunku i odmiany barwnej (polimorfizm wewnątrz podgatunku) ubarwiony od jasnokremowego po ciemnobrunatny. Często występuje szary nalot. Wierzch ciemniejszy, u jaśniejszych osobników na spodzie widoczne blade poprzeczne prążki. Dziób ciemny, nogi żółte. Szerokie, zaokrąglone skrzydła trzyma w locie lekko uniesione na kształt litery V, a ogon ma rozłożony.

Wymiary średnie:
dł. ciała ok. 53 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 125 cm, waga ok. 0,7 - 1,3 kg

Biotop:
Otwarte tereny w pobliżu lasu lub z śródpolnymi zadrzewieniami.

Gniazdo:
Od spodu uwite z gałęzi, wewnątrz wysłane wrzosem, trawą lub sierścią zwierząt. Na drzewie, na skraju lasu lub w małej kępie drzew. W pobliżu pnia, na różnej wysokości. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg w kwietniu, składając 3 do 4 jaj białych mniej lub bardziej upstrzonych szaro fioletowymi, żółtawymi, rdzawymi i ciemnobrązowymi plamami. Jaja wysiadywane są przez okres około 30 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 45 dniach.

Pożywienie:
Drobne kręgowce chwytane na ziemi. Jeśli ma okazję, zjada padlinę.

Ochrona:
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.