Ptaki drapieżne

 

Czytaj więcej: Jastrząb gołębiarzPotocznie zwany gołębiarzem - duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje Eurazję. W Polsce nieliczny ptak lęgowy (liczebność ocenia się na 3500-5000 par. Gatunek osiadły, częściowo koczujący.

 

Czytaj więcej: KrogulecŚredni ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Eurazję oraz północną Afrykę. W Polsce rozpowszechniony, ale skrajnie nieliczny ptak lęgowy. Stosunkowo najliczniej występuje na wschodzie kraju. Częściowo wędrowny (przeloty III-V i VIII-X). Część ptaków nie odlatuje na zimę, lecz prowadzi koczowniczy tryb życia. W zimie i jesienią przelatują przez Polskę ptaki, które gnieżdżą się dalej na wschodzie i na północy.

 

Czytaj więcej: KrukDuży ptak osiadły z rodziny krukowatych. Występuje na półkuli północnej, jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem spośród wszystkich krukowatych. Obecnie wyróżnia się dziesięć podgatunków, wykazujących niewielkie odmienności w morfologii – pomimo iż niedawne badania wykazały znaczne różnice genetyczne wśród populacji z różnych regionów. Kruki dożywają zwykle około 10-15 lat na wolności, jednak rejestrowano także osobniki w wieku ponad 40 lat. Młode ptaki mogą podróżować w gromadach, jednak później tworzą pary na całe życie i razem bronią swojego terytorium.

 

Czytaj więcej: Myszołów zwyczajnyDuży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Eurazję. W Polsce średnio liczny ptak lęgowy, stosunkowo najbardziej rozpowszechniony spośród wszystkich ptaków drapieżnych.

 

Czytaj więcej: Orlik krzykliwyDuży, wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje wschodnią i południową Eurazję. Europejskie ptaki zimują w Afryce. Przeloty w kwietniu i wrześniu - październiku. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, głównie na wschodzie i północy (populację szacuje się na 1700-1900 par).

Czytaj więcej: Orzeł bielik Duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący północną, środkową i wschodnią Europę i Azję na północ od Himalajów. W Polsce nieliczny ptak lęgowy, głównie na wschodzie i północy kraju (600-700 par) – najliczniej występuje w rejonie Zalewu Szczecińskiego w lasach na wyspie Wolin i w Puszczy Wkrzańskiej na Równinie Polickiej jak również w Dolinie Baryczy.

 

Czytaj więcej: Orzeł przedniDuży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Europę, północną Afrykę, środkową Azję i Amerykę Północną. W Europie dawniej rozpowszechniony, obecnie występuje prawie wyłącznie w rejonie Alp. W Polsce skrajnie nieliczny ptak lęgowy (30-35 par), występuje głównie w Karpatach.

 

Czytaj więcej: OrzechówkaŚredni ptak z rodziny krukowatych, na ogół osiadły, zamieszkujący północno -wschodnią Europę, południową część Półwyspu Skandynawskiego i Syberię.W Polsce niezbyt liczny ptak lęgowy, głównie w Karpatach, na Pojezierzu Mazurskim, Podlasiu i Pomorzu. Forma tu gniazdująca, zwana orzechówką krótkodziobą.

 

Czytaj więcej: PuchaczDuża sowa z rodziny puszczykowatych. Występuje wyspowo w południowej, środkowej i północnej Europie, północnej Afryce oraz Azji.
W Polsce skrajnie nieliczny ptak lęgowy (ok. 270 par). Główne obszary występowania to góry na południu kraju, Pomorze i północna Wielkopolska, puszcze w północno - wschodniej Polsce.

 

Czytaj więcej: PuszczykNajliczniejsza i najczęściej spotykana sowa Europy. Zamieszkuje cały kontynent, na wschodzie aż po Iran i zachodnią Syberię.  Występuje również w północnej Afryce i w Azji.