Przez pierwsze dziesięciolecie istnienia Koła myśliwi w nim zrzeszeni polowali z przygodnymi psami. Prezes Jan Boligłowa postanowił to zmienić.

Zakupił parę rasowych ogarów polskich i rozpoczął ich hodowlę rozprowadzając szczeniaki ogarów wśród kolegów.

Więcej w artykule "Wspomnienia Łowieckie Jana Boligłowy" - Ogary Polskie.

"HAŁAS" i "LORA" Pierwsza para ogarów polskich.

 

 

Pierwsza para rasowych ogarów polskich z hodowli Jana Boligłowy. Pierwsza para ogarów, z prawej pies Hałas, z lewej suka Lora. Obydwa ogary podobnej wielkości z tym, że pies Hałas drobniejszej budowy ale bardzo szybki i ostry, natomiast suka Lora tęższa a zarazem łagodniejsza i wolniejsza. Wspólnie polując Hałas w miocie czekał na Lorę. Pędząc zwierzynę Hałas atakował, a Lora ostrożniejsza obszczekiwała z dystansu. Pierwszy miot ogarów, osiem sztuk, rodzice Hałas i Lora zostały skradzine jak szczenięta miały 14 dni. Małe były karmione strzykawkami i cumlami. Wszystkie osiem sztuk zotało odchowane i rozprowadzone wśród myśliwych. 

 

 

Rozpoczęcie pierwszej edukacji w tym najważniejsza nauka dyscypliny.

 

Początki nauki dyscypliny, psy musiały umieć na komendę ładnie siedzieć. Na komendę musiały również ładnie warować. Najważniejsze wyrabianie dyscypliny i posłuszeństwa, pies musiał trzymać plasterek kiełbasy na kufie. Nie było to w smak każdemu psu. Ogary to bardzo mądre i inteligentne psy.

 

 

Zabawy i figle z młodymi ogarami.

 

 

W czasie zabawy każdy pies chciał być przez Pana pogłaskany. b_150_100_16777215_00_images_stories_historia_lata_1953-1978_kronika_30.png b_150_100_16777215_00_images_stories_historia_lata_1953-1978_kronika_31.png Oj się będzie w łowiskach działo jak ta młódź dorośnie.

 

 

Kolega Jan Boligłowa na Wystawach Psów Rasowych ze swymi ogarami.

 

 

Kolega Jan Boligłowa pierwszy z lewej na Wystawie Psów Rasowych, za nim drugiego ogara prowadzi Kolega Piotr Kmietowicz. Kolega Piotr Kmietowicz, na pierwszym planie za nim Kolega Jan Boligłowa na Wystawie Psów w Krakowie. Ogary Jana Boligłowy na stanowiskach wystawowych. Jan Boligłowa z ogarami na wystawie.

 

"Wicher" Kolegi Jana Boligłowy

 

 

Mieszaniec ogara polskiego i posokowca słowackiego,  Wicher,  sława polowań w krynickich lasach lat 60 - tych i 70 - tych. b_150_100_16777215_00_images_stories_historia_lata_1953-1978_cz2_kronika_62.jpg

 

 

"HARDY" Kolegi Zbigniewa Skowrońskiego.

 

 

Hardy - jeden z ośmiu ogarów polskich pierwszego miotu, właściciel Kolega Zbigniew Skowroński. Hardy w towarzystwie córek Kol. Zbigniewa Skowrońskiego. Hardy - w całej krasie.

Zdjęcia ze zbiorów Pana Jana Boligłowy i Zbigniewa Skowrońskiego.