*1903 - †1984

Urodzony 4 czerwca 1903 roku w Czyżynach koło Krakowa, obecnie Nowa Huta, zmarły 10 lipca 1984 roku w Krynicy. Przedsiębiorca. W 1925 roku sprowadził się na stałe do Krynicy zachwycony jej urokiem i otaczającymi ją pięknymi terenami łowieckimi pełnymi dzikiego zwierza. W okresie międzywojennym właściciel prywatnej linii autobusowej dowożącej kuracjuszy do Krynicy i firmy turystycznej organizującej wycieczki autobusowe po terenach Polski południowej. Właściciel pensjonatów w Krynicy i Zakopanem.
Uczestnik wojny polsko – sowieckiej 1919 - 20 roku oraz kampanii wrześniowej 1939 roku, a po jej zakończeniu tułacz po Kresach Wschodnich. W okresie okupacji krynicki restaurator. Po zakończeniu wojny organizator i właściciel linii komunikacji autobusowej Krynica – Kraków i krynickiej komunikacji miejskiej, a następnie pierwszy krynicki taksówkarz, wieloletni prezes taksówkarzy. Kierowca – mechanik samochodowy, motocyklista rajdowy, szybownik oraz saneczkarz i narciarz. Z zamiłowania modelarz lotniczy i konstruktor – mechanik. Pszczelarz, właściciel 20 -to pniowej pasieki.
Największą, życiową pasją było jednak łowiectwo, które zaszczepił w nim i pomógł stawiać pierwsze kroki polujący dziadek oraz ojciec, on sam polował samodzielnie od dwunastego roku życia. Przedwojenny myśliwy, polujący w Krynicy w ówczesnym prywatnym Kole Łowieckim oraz w innych Kołach na terenach łowieckich Polski i Słowacji. Jeden z założycieli Koła Łowieckiego „Sokół” w Krynicy w 1953 roku, a w latach 1961 – 1978 sprawował funkcję Prezesa Zarządu Koła, a do śmierci piastował stanowisko honorowego Prezesa Koła.
Zapoczątkował na Sądecczyźnie hodowlę ogara polskiego i przez  kilkanaście lat prowadził amatorsko jego hodowlę dostarczając myśliwym „Sokoła” i kolegom z sąsiednich Kół użytkowe egzemplarze ogarów polskich do polowań. Polujący do ostatnich dni swego życia. W ślad za ojcem Janem zamiłowanie do łowiectwa odziedziczyli jego syn Jan Boligłowa – junior, długoletni członek Koła Łowieckiego „Sokół” w Krynicy Zdroju.

Kolega Jan Boligłowa, lata 30 - te. Jan Boligłowa naprawia autobus na krakowskim rynku, lata 30 - te. Jan Boligłowa parkuje swój autobus wycieczkowy przed Wiktorem w Żegiestowie, lata 30 - te. Jan Boligłowa lata szybowcami w Tęgoborzu, lata 30 - te. Kolega Jan Boligłowa, lata 50 - te. Kolega Jan Boligłowa na nartach. Kolega Jan Boligłowa ze strzelonym odyńcem, waga 260 kg, rok 1949. Kolega Jan Boligłowa ze strzelonym wilkiem, rok 1950, obok suka Diana. Zabawa karnawałowa w Cichym Kąciku, Jan Boligłowa pierwszy z prawej, rok 1957. Polowanie na Lubczy, prowadzi Jan Boligłowa, pierwszy z lewej, rok 1970. Polowanie na Pustej, ognisko przy domku myśliwskim, Jan Boligłowa siedzi na pniu pierwszy z prawej, rok 1972. Jan Boligłowa z ogarami na wystawie psów w Krakowie, lata 60 - te. Prezes Koła Łowieckiego Sokół w Krynicy Jan Boligłowa, lata 80-te.