Sierpowka
Zwana też synogarlicą turecką – średniej wielkości ptak z rodziny gołębiowatych, zamieszkujący południową Azję, część Afryki i duże obszary Europy. Zasięg trudny do określenia, ponieważ jest to gatunek inwazyjny.  W Europie stwierdzona po raz pierwszy w 1835 r. W Polsce pierwsze gnieżdżenie się zanotowano w 1943 r. w Lublinie i Tarnowie. W latach 50 i 60  skolonizowała całą Europę Środkową i południową część Półwyspu Skandynawskiego.  W ciągu ostatnich 100 lat sierpówka rozszerzyła znacząco swój zasięg.
Cechy gatunku:
Upierzenie szare, wierzch z brązowawym odcieniem, pierś i brzuch różowawe. Na karku czarna półobroża.

Wymiary średnie:
długość ciała ok. 28 – 33 cm, rozpiętość skrzydeł 60 cm, masa ciała ok. 150 – 200 g.

Biotop:
Występuje najczęściej w miastach, na obszarach luźniejszej zabudowy. Szczególnie w miejscach występowania drzew iglastych, służących za miejsce nocowania. Również parki, ogrody, aleje.

Gniazdo:
Zakłada gniazdo wczesną wiosną, gdy nie rozwinęły się jeszcze liście na drzewach. Zakłada gniazdo na drzewach iglastych, później także liściastych. Gniazdo stanowi platforma z drobnych gałązek umieszczona na drzewie w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań. Zdarzają się także lęgi nietypowe, np. na sygnalizatorze świetlnym itp. Zakłada zazwyczaj 3 do 4 lęgów w roku (w sprzyjających warunkach nawet 6). W zachodniej Europie sporadycznie nawet zimą. W zniesieniu dwa śnieżnobiałe jaja. Jaja wysiadywane są przez okres 14 do 15 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 20 dniach.

Pożywienie:
Nasiona, resztki pokarmu człowieka.

Ochrona:
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.