Cietrzew
Duży ptak z rodziny kurowatych, zamieszkujący lasy północnej i w środkowej Eurazji. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy na wschodzie i południu, jego liczebność stale się zmniejsza.

Cechy gatunku:
Samiec czarny z granatowym, metalicznym połyskiem. Skrzydła ciemnobrązowe z dwiema białymi pręgami. Pokrywa podogonowa również biała. Nad okiem wyraźny czerwony fragment gołej skóry, tzw. róża. Ogon w kształcie liry. U młodszych     samców grzbiet bez połysku z domieszką barwy brązowej. Samica cietrzewia (cieciorka) mniejsza. Wierzch brunatny z gęstym poprzecznym, rdzawym prążkowaniem. Spód i boki jaśniejsze, a prążkowanie staje się mniej regularne. Podogonie białe, ogon wcięty. Młode są podobne do samicy. Samce przechodzące     na upierzenie dorosłe w gwarze myśliwskiej określa się mianem "murzynów". Na terenach gdzie zasięg występowania cietrzewia pokrywa się z zasięgiem     zasiedlanym przez głuszca mogą występować bezpłodne mieszańce     międzygatunkowe - skrzekoty, których ojcem zazwyczaj jest samiec cietrzewia, a matką samica głuszca - głusza. Samce skrzekota ubarwione są podobnie do samców głuszca, lecz mniejsze i o wciętym ogonie. Samice podobne do samic cietrzewia.


Wymiary średnie:
dł. ciała ok. 45 cm (samica) - 62 cm (samiec), rozpiętość skrzydeł 72 cm (samica) - 95 cm (samiec), ogon 9-10 cm (samica) 10-14 cm (samiec)
waga ok. 750-1400 g.

Głos:
Wiosną samce tokują o świcie na otwartych przestrzeniach, wydają bełkoczące i syczące tony bul-got bul-got bul-got czu-szyyy. Samice wykrzykują głośne gagag. W stadach nawołują się przeciągłym jok.

Biotop:
Skraje lasów, polany, poręby. Zazwyczaj w rejonach podmokłych, chętnie w pobliżu upraw gryki.

Lęgi:
Gniazdo, płytkie zagłębienie wygrzebane w ziemi, wysłane źdźbłami (skąpo). Umiejscowione w trawie lub wrzosie, pod osłoną krzewu, chrustu, młodego świerku lub jałowca. Często położone nawet kilka kilometrów od tokowiska.Jaja, jeden lęg w roku, między kwietniem a czerwcem samica znosi od 6 do 14 jaj. Jaja wysiadywane są przez okres 26 dni przez samicę.
Pożywienie:  Żywią się one głównie roślinami. Latem duże ilości bezkręgowców, które stanowią podstawę wyżywienia piskląt.

Ochrona:
Cietrzew nie jest ptakiem łownym. Jest objęty ochroną gatunkową.